strednodobá REZERVA
základný pilier finančnej slobody

Máte v úmysle žiadať o hypotéku a potrebujete vlastné finančné zdroje na jej dofinancovanie? Plánujete vymeniť staré auto za nové a iba neradi by ste ho chceli financovať úverom alebo lízingom? Plánujete väčšiu investíciu? Máte túžbu splniť si svoje sny a ambície? Optimálnym riešením je vytvoriť strednodobú finančnú rezervu. Využite silu času a začnite s jej systematickým budovaním.


naše
SKÚSENOSTI

  • Na finančnom trhu pôsobíme viac ako 15 rokov. Na INVESTIČNÝCH ÚČTOCH klientom spravujeme viac ako 6 mil. eur.

  • PRIEMERNÉ ZHODNOTENIE STREDNODOBEJ REZERVY je na úrovni 6,5% ročne.

  • O našich klientov sa staráme dlhodobo a spoluprácu prispôsobujeme tak, aby spĺňala ich požiadavky a viedla k ekonomickej prosperite.


tri dôvody,
PREČO STREDNODOBÁ REZERVA 

» vlastné finančné zdroje

Strednodobou rezervou si vytvárate zdroje na výdaje, ktoré vás budú čakať o 5 až 10 rokov. Napríklad máte v úmysle požiadať o hypotéku a potrebujete si našetriť vlastné finančné zdroje. Bez nich totiž hypotéku nedostanete. Banka od vás bude požadovať dofinancovanie vo výške 20% - 30% z ceny nehnuteľnosti. Ak si budete chcieť kúpiť nehnuteľnosť za 100 000 eur, banka vám požičia zhruba 75 000 eur a vaše úspory budú musieť byť cca 25 000 eur. Ďalším scenárom, kde strednodobá rezerva výrazne pomáha, sú plánované investície do rekonštrukcie alebo vylepšenia existujúceho bývania. Napríklad výmena vykurovacieho systému, zateplenie, fotovoltika alebo inteligentné technológie do domácnosti. Ak už aj disponujete modernými systémami, stále musíte rátať s ich obmedzenou životnosťou. Po určitom čase bude potrebná ich funkčná či celková výmena. Iným príkladom využitia strednodobej rezervy je plánovaná kúpa auta alebo financovanie výdavkov spojených s akontáciou a leasingovými splátkami. Vytváranie strednodobej rezervy tak umožňuje vopred sa pripraviť na výdavky, ktoré si vyžadujú dlhodobejšiu finančnú prípravu. Minimalizujete tým riziko, že budete nútený financovať tieto dôležité investície prostredníctvom pôžičiek s vysokými úrokmi alebo inými nevýhodnými finančnými nástrojmi. V konečnom dôsledku vám vytvorenie strednodobej rezervy umožňuje dosiahnuť väčšiu kontrolu nad financiami a lepšie plánovať svoju budúcnosť.

2 » ochrana pred infláciou

Strednodobá rezerva umožňuje zhodnocovať úspory nad rámec bežných úrokových sadzieb. S dlhším investičným horizontom máte priestor investovať do aktív, ktoré majú potenciál pre vyššie zhodnotenie a výnosy. Je riešením pre tých, ktorí hľadajú kompromis medzi krátkodobými a dlhodobými investíciami. Spolu s využitím efektu zloženého úročenia kompenzuje vplyv inflácie na hodnotu investovaných prostriedkov.

3 » dosiahnutie finančnej pohody

Tým, že začnete budovať strednodobú rezervu si zároveň pripravujete základ na dosiahnutie finančnej slobody. To znamená vybudovanie investičného majetku v takom objeme, aby z neho bolo možné dlhodobo poberať pasívny príjem. Dosiahnutím finančnej slobody získate viac voľnosti rozhodovať o tom ako chcete tráviť svoj čas a plánovať svoju budúcnosť. Aj z tohto dôvodu by mala byť strednodobá rezerva nevyhnutnou súčasťou vášho investičného portfólia.

Chcete svoju strednodobú rezervu?

často kladené
OTÁZKY

1 » ktoré faktory je potrebné zvážiť ?

Je potrebné si stanoviť cieľ (čo chcem dosiahnuť) a investičný horizont (koľko času ste ochotný vyčleniť na splnenie cieľa). V prípade, že sa pohybujete v časovom rozmedzí 5 až 10 rokov, je pre vás strednodobá rezerva vhodným nástrojom. Ďalším faktorom je váš vzťah k riziku. To znamená vaša schopnosť a pripravenosť znášať stratu. Strednodobé investície zvyčajne prinášajú určitý diskomfort spojený s kolísaním ceny aktív - volatilitu. V tomto smere je významným faktorom aj diverzifikácia, ktorá spočíva v rozložení investícií medzi rôzne aktíva alebo triedy aktív s cieľom znížiť celkové riziko. So strednodobým časovým horizontom si môžete dovoliť mierne úrovne rizika a volatility. Vhodná je kombinácia akcií a dlhopisov, ale úroveň alokácie do akcií sa bude líšiť v závislosti od vašej individuálnej tolerancie voči riziku.

2 » ako si vytvoriť strednodobú rezervu?  

Pri vytváraní strednodobej rezervy existuje niekoľko možností. Najefektívnejšou z nich je využitie ETF fondov (Exchange - Traded Funds). ETF sú fondy obchodované na burze, ktoré kopírujú zloženie a vývoj svojho podkladového aktíva - najčastejšie konkrétneho trhového indexu, ako napríklad S&P500. Ich výhodou pri tvorbe strednodobej rezervy je najmä:

  • Diverzifikácia: Môžete investovať do širokého spektra aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity alebo globálne trhy. Vďaka tomu znižujete riziko jednostranného vystavenia sa jednému konkrétnemu titulu alebo odvetviu.
  • Nízke náklady: ETF majú obvykle nižšie náklady v porovnaní s aktívne spravovanými investičnými fondmi. To znamená, že vám zostáva väčšia časť výnosov.

  • Likvidita: Indexové ETF fondy sa obchodujú na burze podobne ako jednotlivé akcie. Kúpiť alebo predať svoje podiely tak môžete v priebehu obchodného dňa za aktuálnu trhovú cenu.

  • Reinvestícia dividend: Akumulačné ETF reinvestujú dividendy z nakúpených akcií späť do fondu. Dividendy sú tak použité na nákup ďalších akcií fondu. Tento proces automatickej reinvestície pomáha zvýšiť rast vášho portfólia.

3 » aký je odporúčaný investičný horizont?

Odporúčaný investičný horizont predstavuje 5 až 10 rokov. Dodržanie tejto doby je dôležité z nasledovných dôvodov:

  • Rast a zhodnotenie: Strednodobý investičný horizont umožňuje investíciám rásť a zhodnocovať sa. V krátkodobom horizonte môžu trhy a hodnota aktív kolísať. Dlhší časový horizont umožňuje investíciám prekonať krátkodobú volatilitu, profitovať z poklesov a dosiahnuť dlhodobý rast.

  • Využitie sily zloženého úročenia: Výnosy z investícií sú reinvestované a zhodnocované, čo v strednodobom horizonte môže viesť k zaujímavým výnosom.

  • Stabilizácia: Dlhšia doba umožňuje stabilizovať investičné portfólio a vyrovnať prípadné kolísanie cien. Krátkodobé výkyvy trhu tak majú menší vplyv na dlhodobý výkon portfólia, pretože existuje viac času na zotavenie sa z krátkodobých strát.

4 » aké sú výhody?

  • Zhodnotenie: strednodobé investície majú potenciál dosahovať vyššie výnosy ako napríklad tradičné bankové produkty (bankové účty, sporiace účty, termínované vklady). Investovanie na strednú dobu vám umožňuje profitovať z rastu trhu a dosiahnuť zhodnotenie.

  • Reinvestovanie: dlhší investičný horizont dovoľuje, aby sa naplno prejavil efekt zloženého úročenia.

  • Ochrana pred infláciou: rast hodnoty investícií môže pomôcť vyrovnávať vplyv inflácie, čím udržiava hodnotu peňazí v čase.

5 » akým chybám sa vyhnúť ?

Jednou z najväčších chýb je investovať bez jasného plánu a cieľov. Je dôležité mať presne stanovené aké finančné ciele chcete dosiahnuť a aký časový horizont máte k dispozícii. Zároveň je potrebné vyvarovať sa prehnaným reakciám na výkyvy trhu. Rôzne mediálne správy zo sveta môžu spôsobiť paniku a viesť k unáhleným rozhodnutiam (predaj v čase poklesu trhu alebo nadmerný nákup na vrchole trhu). Ďalšou chybou je podceňovanie rizík spojených s investovaním. Každá investícia prináša určitú mieru rizika. Je preto potrebné jednotlivé riziká pomenovať, pochopiť a prispôsobiť investičnú stratégiu miere, ktorú ste ochotný tolerovať. 

6 » čo je to investičný horizont?

Investičný horizont informuje investora o tom, ako dlho má zotrvať v investícií tak, aby znížil riziká a priblížil sa, čo najviac k úrovni očakávaného výnosu. Dostatočne dlhý horizont je základnou podmienkou úspešnej investície. Podľa časového horizontu investičné stratégie delíme na krátkodobé (3-5 rokov), strednodobé (5 – 10 rokov) a dlhodobé (10 a viac rokov), pričom pre každú z nich sú vhodné iné investičné stratégie a nástroje. Čím dlhší je časový horizont, tým efektívnejšie vieme využiť výhody zloženého úročenia a dosiahnuť zodpovedajúci výnos. V krátkodobom horizonte je ťažké určiť smer trhu. Preto sa aj snaha o krátkodobé investovanie nazýva špekuláciou. Ak však investujeme pravidelne v dlhšom horizonte, tak s vysokou pravdepodobnosťou dosiahneme výrazné kladné zhodnotenie.


Referencie

"Som veľmi rád za spoluprácu s ľuďmi z tímu sominvestor.sk. Tým, že som ich počúval, som pochopil, že sporenie a investovanie by malo byť súčasťou môjho života. Dnes mám zabezpečenú železnú rezervu a odkladám si aj na strednodobé a dlhodobé ciele. Ak by som nedal na ich rady, s istotou viem povedať, že by som nemal nasporené žiadne peniaze."

Marek K.
šofér z povolania

"Sominvestor splnil moje očakávania v oblasti investičných služieb. Som presvedčený, že som urobil správny krok a začal investovať. Informácie, ktoré mi boli poskytnuté boli cenné a pomohli mi lepšie pochopiť význam investovania. Verím, že s ich pomocou dosiahnem dlhodobý finančný úspech."

Marián S.

referent v štátnej správe


kontaktný formulár
STREDNODOBÁ REZERVA