Slovník investora (1)

30.09.2024

Svet investovania sa stal neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Hoci sa o investíciách veľa hovorí, nie vždy je jasné, ako v tejto oblasti bezpečne a efektívne "fungovať". Investovanie nie je o rýchlom zbohatnutí. Je to dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje znalosti, premyslené rozhodnutia a stratégiu. Často však vidíme, že sa k téme investovania vyjadrujú aj ľudia bez potrebného vzdelania. To môže viesť k zavádzaniu a dezinformáciám. Práve preto je nevyhnutné porozumieť základným investičným pojmom ako napríklad diverzifikácia, výnos či volatilita. Predídete tak bežným chybám. Poznanie výrazov samozrejme nestačí. Je potrebné konzultovať svoje kroky s odborníkmi, a svoje poznatky vedieť následne uplatniť v praxi. Znalosti v kombinácii s odbornou konzultáciou sú základom úspechu v investovaní. Aj kvôli dôvodom uvedeným vyššie sme pre vás prirpavili jednoduhý prehľad základných pojmov, s ktorými sa môžete stretnúť pri otázke investovania.


Aktívum

Aktívum je všetko, čo má hodnotu a môže generovať zisk. Patria sem akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity, kryptomeny a iné. Pre investora je dôležité rozumieť, do akého typu aktív investuje a aké riziká sú s nimi spojené.

Investičné portfólio

Je zoznam aktív, ktoré sa nachádzajú v majetku investora. V závislosti od stanoveného investičného cieľa (dlhodobá rezerva, dôchodok, renta...) môže mať investor rôzne druhy portfólií, ktoré sa budú líšiť druhom a mierou zastúpenia aktív. Napríklad: mladý človek (25 r.) s cieľom zabezpečenia dôchodku bude mať investičné portfólio vybudované z akcií a dlhopisov v pomere 80:20.

Diverzifikácia

Diverzifikácia znamená rozdelenie investičného portfólia medzi rôzne druhy aktív alebo sektorov. Cieľom je znížiť riziko straty tým, že sa portfólio nestane závislé od jedného typu investície. Ako príklad môžeme uviesť investovanie nielen do akcií, ale aj do dlhopisov či nehnuteľností.

Volatilita

Volatilita je miera kolísania ceny (pokles/rast) aktíva alebo jeho výnosovej miery. Investície s vysokou volatilitou sú rizikovejšie, pretože ich cena sa môže výrazne meniť v krátkom čase. Napríklad akcie bývajú volatilnejšie než dlhopisy. Miera volatility okrem iného následne predznamenáva mieru výnosu a rizika. Vo väčšine prípadov platí, čím vyššia volatilita, tým vyššie riziko straty ale aj potenciálneho zisku a naopak.

Rizikový profil

Každý investor má iný prístup k riziku. Niektorí preferujú bezpečnejšie investície s nižším výnosom. Iní sú ochotní riskovať viac, a odmenou je možnosť dosiahnuť vyšší zisk. Určenie svojho rizikového profilu je dôležité pre výber správnych investícií – investícií, ktoré budú v súlade s vašim osobnostným nastavením.

Výnos a úroková miera

Výnos je percentuálne vyjadrenie zisku, ktorý investor získava z investície, zatiaľ čo úroková miera predstavuje náklad (pri úvere) alebo príjem (dlhopis) z požičaných peňazí. Pre investorov je dôležité sledovať, aký výnos im investícia prináša v porovnaní s infláciou.

Likvidita

Likvidita je schopnosť premeniť aktívum na hotovosť bez "výraznej" straty hodnoty. Čím vyššia likviditu cenný papier má, tým rýchlejšie je možné ho vymeniť za peniaze (predať). Napríklad, akcie veľkých spoločností sú zvyčajne likvidné, čo znamená, že ich môžete rýchlo predať. Naopak, nehnuteľnosti majú nižšiu likviditu.

Benchmark

Benchmark je štandard alebo referenčná hodnota, ktorou sa meria výkonnosť investičného portfólia. Napríklad akcie na americkom trhu sa často porovnávajú s indexom S&P 500. Sledovanie výkonu investícií voči benchmarku pomáha zistiť, ako je na tom vaše investičné portfólio - či si vedie dobre alebo zle. Ako príklad si stanovme, že našim benchmarkom bude ročný rast inflácie 3%. V tomto prípade ročný zisk investície nad 3% bude úspechom, pretože prekonal svoj Benchmark.

ETF (Exchange Traded Fund)

ETF je fond, ktorý sa obchoduje na burze podobne ako napríklad akcia. S ETF môžete investovať do širokej škály aktív, čo umožňuje jednoduchú a lacnú diverzifikáciu portfólia. Pasívne ETF fondy sledujú konkrétne indexy (napr. NASDAQ 100, S&P 500) alebo iné aktíva. Aktívne spravované ETF sú riadené investičným manažérom = vyššie náklady na správu. ETF ponúka daňové výhody (príjem z predaja ETF sa nezdaňuje sa, ak od nákupu ETF po jeho predaj uplynul viac ako 1 rok. V tomto smere však vyberajte akumulačné a nie distribučné ETF. Akumulačné reinvestujú dividendy a investorovi sa nepripisujú, tzn nemá príjem, ktorý by bolo potrebné uviesť do daňového priznania. Príjem vznikne až po predaji ETF. Ak sa zaujímate o pasívne investovanie alebo vytvorenie dlhodobého portfólia, ETF sú ideálnou voľbou.

Index

Index predstavuje súbor akcií alebo iných cenných papierov, ktorý odráža výkonnosť určitého segmentu trhu. Príkladom môže byť index S&P 500, ktorý obsahuje 500 najväčších amerických spoločností. Ak chcete vedieť ako sa vyvíja americký trh, stačí sa pozrieť na vývoj tohto indexu. Nemusíte skúmať každú spoločnosť zvlášť. Indexy tak plnia dôležitú informačnú funkciu. Zároveň slúžia aj ako benchmarky, pretože aktívne riadené fondy ich využívajú na porovnávanie výkonnosti fondov. Využívajú sa aj ako podklad pre indexové fondy a ETF, ktoré vývoj indexu sledujú a investujú do neho.

Dividendový výnos

Dividendový výnos predstavuje percento z ceny akcie, ktoré bude investorovi vyplatené vo forme dividend počas určitého obdobia. Pre investorov, ktorí sa zameriavajú na pravidelný príjem, sú dividendy zdrojom zisku. Ak spoločnosť XY uviedla na trh 1 000 akcií (každú za 20 EUR) a dividendy vyplatené v minulom roku predstavovali 5 EUR na akciu, tak podľa vzorca: (Ročná dividenda / Cena akcií) * 100, predstavuje dividendový výnos 25% ročne.


Každý investor by mal mať jasno v tom, do čoho investuje, aké riziká to prináša a ako sa dané investície "hodia" do jeho investičnej stratégie. Orientácia v investičných pojmoch je prvým krokom k budovaniu úspešnej investičnej stratégie. Ak máte otázky alebo potrebujete viac informácií, neváhajte nás kontaktovať – radi vám pomôžeme.

Máte otázky?

Investičné ciele